2018. október 23-ra virradóan mikós diákok iskolájuk ablakaiba kihelyezett betűkből rakták ki a nagy múltú tanintézmény nevét egy olyan időszakban, amikor a legfelsőbb bíróságon tárgyaltak az ingatlan visszaszolgáltatásáról, és amikor bírósági döntés nyomán el kellett távolítani az épület főbejáratát díszítő magyar feliratot.
Nem ez az egyetlen eset, amikor Sepsiszentgyörgy Önkormányzatának a helyi közösség képviseletében törvényszéken kell védenie olyan alapvető jogokat, amelyek az anyanyelv használatával, a magyar feliratokkal, regionális jelképekkel kapcsolatosak. Ilyen témában az elmúlt 12 évben összesen 39 perben vett részt az önkormányzat (kilencben még nem született döntés), ezek több mint kétharmadát a Dan Tanasă által vezetett Méltóságért Európában Polgári Egyesület kezdeményezte, 12 esetben a Kovászna Megyei Prefektúra a szembenálló fél.
A feljelentők kifogásolták többek között a magyar feliratot a Székely Mikó Kollégium
műemlék épületének homlokzatán, az Erzsébet parkban elhelyezett tájékoztató pannót, a Mikes Kelemen Líceum, a Lábas Ház homlokzatára kihelyezett emléktáblákat, a Pro Urbe-díjasok részére kiállított magyar nyelvű okleveleket, a román címer kihelyezésének módját, a március 15-én kitűzött piros-fehér-zöld szalagokat, Sepsiszentgyörgy zászlajának használatát, a székely zászló kitűzését a városházán, a háromnyelvű turisztikai irányjelző táblákat, több utca nevének megváltoztatását.
Érdekesség
- 2009 óta minden évben érkezett anyanyelvhasználatot, helyi szimbólumokat, történelmi feliratokat vagy közösségi jelképeinket érintő feljelentés.
Mivel regionális és közösségi jelképeink, zászlaink, címereink, épített örökségünk, nyelvi jogaink a sepsiszentgyörgyiek számára fontos ügyek, amelyekért, mint a mikós diákok példája is bizonyítja, az itt élők kiállnak, az önkormányzat nem hátrál meg, és készen áll megvédeni azokat törvényszéki eljárások során is.