Közel 150 millió lej Sepsiszentgyörgy 2020-as költségvetése.
Sok pénznek tűnhet egy kívülálló számára, azonban szerteágazóak az önkormányzatra háruló feladatok is. Csak néhány ezek közül: iskolák, óvodák, kulturális intézmények, szabadidős létesítmények fenntartása, sport-, kulturális, ifjúsági rendezvények támogatása, utcák, járdák javítása, felújítása, közvilágítás karbantartása, fejlesztése, várostakarítás, a polgármesteri hivatal és a hozzá tartozó intézmények működésének biztosítása.
A kiengyensúlyozott gazdálkodás érdekében az önkormányzat alapos tárgyalások, előzetes egyeztetések nyomán állítja össze a költségvetés tervezetét. Több alkalommal is internetes szavazásban kértük ki a lakók véleményét a kiadások arányáról, az elmúlt évek során azonban nőtt a bizalom a városvezetés felé a büdzsé összeállításában, idén például a közvitára bocsátott tervezethez mindössze egy lakossági észrevétel érkezett.
Érdekesség
- Sepsiszentgyörgy nulla adóssággal kezdte az idei évet, ugyanis az önkormányzat törlesztette a korábban felvett hiteleket.
- Tíz év alatt, 2008 és 2017 között 65,8 millió lejt költöttünk útjavításra, az e célra fordított összeg a saját bevételek 5 és 16 százaléka között váltakozott.
- A közszállítás fenntartására egyre több pénzt fordítunk, 2008-2009-ben még egymillió lej körüli összeget, 2015-ben már 2,3 millió lejt, 2019-ben 3 milliót. 2017-ben havonta több mint 63 ezren vették igénybe a tömegközlekedési eszközöket.
Kevésbé közismert, hogy miből tevődik össze a város bevételi forrása. A közhiedelemmel ellentétben ugyanis a helyi adókból és illetékekből származó pénz a bevételek csak mintegy ötödét teszik ki – 14,5 és 22,3 százalék között váltakozott ez az arány az elmúlt 12 évben. Valamivel nagyobb – 25-40 százalék – a sepsiszentgyörgyiek által befizetett személyi jövedelemadóból visszaosztott összeg. Igen széles skálán váltakozik az európai uniós pályázatokon lehívott pénzek aránya: a központi hatóságok intézkedéseitől és a költségvetési ciklus fázisától függően volt olyan év, amikor az 1 százalékot sem érte el – 2008, 2009, 2018, 2019 –, de volt olyan esztendő is, amikor az uniós pénzek megközelítették a bevételek egyötödét – az előző ciklus végén, 2015-ben 18,95 százalék volt ez az arány. A központi költségvetésből egészül ki Sepsiszentgyörgy büdzséje: fejlesztési programokra, oktatási intézmények alapfinanszírozására, szociális tevékenységek támogatására, valamint a helyi költségvetés kiegyensúlyozására utalnak ki pénzt az önkormányzat részére.